Pazar, Haziran 28

şirin hoca mı.. nasreddin baba mı..

lönk.. (bu bir giriş paragrafıdır..)

geleceğimiz herşeyimiz mini mini yavrucaklarımız üzerinde ne türlü oyunlar oynandığını farketmem şirinler çizgi filminin komplo teorisyenlerince yorumlanmasını farketmemle aynı dakikaya denk düşer.. komplo teorisi bu ya.. ne hayır yok öyle bişey denilebilir.. ne de şeksiz süphesiz inananılabilir o teoriye.. nedir teori bi hatırlayalım..

çizgi filmde serüvenleri anlatılan şirinler yasadışı gomonist bi örgütün şirin mi şirin mensuplarıymış.. yeteneklere göre işlerin eşit paylaşıldığı bu güzide dünyada bi de gargamel ipnesi vardır ki.. o da proleteryanın bizzat ağababası imiş.. bitti mi.. tabi ki hayır.. fransız gavurcasında smurf olan isimlerini ingiliz gavurcasında..
small
man
under
red
father
olarak açımlamış bazı aklı evvel kardeşler.. ne alaka deme arkadaşım.. ilk harflere baksana.. akrostişten de mi anlamıyosun yeaa..

gerçi biri ingilizce diğeri fransızca ama olsun.. ikisi de gavurca değil mi.. vardır bi korelasyon.. yoksa da septik zekalar kodu mu oldurtur..
burda adı geçen red father da karl marx olarak canlanmış külyutmaz dimağlarda.. neden çünki şirin babanın kırmızı bi donu ve küllahı var.. her şey çok açık değil mi..
aslına bakarsanız ben bu kadarcık delile pabuç bırakıp saftoroz gibi öle her teoriye inanmazdım lakin.. bi şeyi farkettim.. şirine.. haketten de benim gözlemlediğim komünal gruplarda doğru düzgün tek bi hatun ya vardı ya da yoktu.. bütün devrim savaşçıları da aynı hatuna aşık olur da biri diğerine açılamazdı.. işte bu özelliğiyle şirinler kesinlikle gominist bi oluşumdur.. ben artık buna iman ettim..

ne demiştik başta.. çocuklar üzerinde oyunlar oynanıyo.. ve bunun tek örneği şirinler değil.. varan 2.. alice harikalar diyarında.. lewis caroll fake hesabıyla bu masalımsı acaip şeyi yazan okısford profesörü charles dodgson olacak adi şerefsiz sübyancı ve en ağırından bi sapık olduğunu öğrenmem.. bu herifin sapıklıklarını anlatsam sayfalar almaz da.. benim midem ve asabım müsade etmiyo.. ordaki alice karakterinin sapık yazarın yeğeni olduğunu belirtmek sanırım sizin de midelerinizi kaldırmaya yeter.. biz de alıyoruz bu kitabı minik yavrularımıza veriyoruz.. oku da adam ol diye..

varan üç.. guliverin seyahatleri ilk okumamda.. ki sanırım ilk mektep üçüncü sınıftaydım.. bizim evliya çelebinin kafası daha bi güzel ve on kat daha palavracı olanı olarak gözümde canlanmıştı bu guliver emmi.. bi gidiyo devler ülkesine.. bi zıplıyo cüceler diyarına.. beygirle falan karı kız muhabbeti yapıyo.. böle bişeyi klasik diye okutan zihniyeti öpmeli.. ve geldik sözün amadan sonrasına.. ama.. üniversite birinci sınıfta bu kitabı edebiyat dersinde okuma listesinde görünce hafiften bi şaşırdım.. hatta yanındaki arkadaşıma bu ne la dediğim de vakidir.. lakin kazın ayağı yine perdeli çıktı.. jonathan swift namımdaki irlandalı yazar meğersem koca britanya ile daşşak geçiyomuş bu kitapta.. dönemin siyasi yapısını bi duvardan diğerine çarpıyomuş da benim habarım yokmuş.. ne wiglerle toryler arasındaki sağ sol davası kalmış yerilmeyen.. ne de ingilterenin tübitakı olan adını unuttuğum kurum.. öle acaip bi hicivmiş o kitap.. ha biz de tutup o masum yavrucaklara bunu veriyoruz.. al oku anlama.. yıllar sonra anlayıp kendini ezik ve yetersiz hisset.. gibisinden..

peki.. bizim kültürümüzde de böle egzantirik durumlar yok mu.. hadi yok diyelim.. biraz zorlasak bi kaç komplo teorisi çıkmaz mı.. deneyelim..

hoca nasreddin..
ayy.. ne sevimli.. tonton bi amca.. eşşaa da var.. komik bi herif işte.. tabi bunlar ilk izlenimler.. birazdan okuyacaklarınıza inanamayacaksınız.. çok iddialıyım.. bi kere ne iş yapar bu herif.. hoca.. ne hocası.. bi kere camiye gittiği anlatılmadı bize.. ne iki rekat namaz kıldı.. ne de bi ezan okudu.. nasıl hoca bu.. öğretmen desen o da değil.. olsa olsa cinci hoca olur.. ama onunla da ilgili bi delil yok.. günahını almak istemem.. ama ne yer ne içer.. eve neyle iaşe temin eder bilmiyorum.. yasa dışı bi iş yapıyo olması kuvvetle muhtemel.. ikincisi.. öle pek yardımsever ve insancıl bi adam değil.. parayı vermeyen çocuklara nah çektiğini bilmeyen yok.. türlü oyunlarla komşusunun kazanını iç etmeler.. gelen başka bi komşuya "ipe un serdim" yalanları.. "göle maya çalıyorum" diyerek saf köylü insanları dalgaya almalar.. bunların hangisi onaylanacak türden şeyler.. yalancı dolandırıcı kaypak bi ipne işte.. üçüncüsü.. bu herif beleşçinin önde gideni.. gırlağına da pek düşkün pisboğaz.. nerde bi davet var.. nasreddin orda.. bi de "ye kürküm ye" tripleri atmaz mı.. gençlerin kafasını imaj herşeydir zırvasıyla karıştırıp herkeşi marka bağımlısı yapan biri varsa o da bu götoştur.. bu mevzu ve örnekler daha uzar da bi yere bağlamak istiyorum.. bize örnek olarak gösterilen.. ne kadar zeki.. güldürürken düşündürüyo denen hoca nasreddin aslında yalancı çıkarcı bi şark kurnazı.. bu nalet herifin fıkralarıyla beyni yıkanan milletimin mazlum evlatları büyüdüklerinde otobüs kuyruğunda öne geçmeyi.. torpille bi işe girmeyi.. sınavda yerine adam sokmayı.. trafik polisine rüşvet vermeyi.. hülasa her türlü puştluğu marifet sanmakta.. biz de hala kültürel değer olarak sahip çıkalım bu götoşa.. devam.. aynen böle..

diğer bi örnek olan keloğlanın da durumu farklı değil.. bu saç fukarası dallamanın da yegane hayat gayesi padişahın kızıyla evlenip sadrazam olmak.. kısa yoldan köşeyi dönmek.. bugün sayısaldı.. kazı kazandı.. iddaaydı.. at yarışıydı.. ne kadar şu kupon tutsun yırttık abijim tuzağı varsa ve rağbet görüyosa keloğlanın hayat felsefesinin yaygın kabül görmesindendir..

zbank.. (bu da bir sonuç paragrafıdır..)

12 yorum:

Aslı dedi ki...

Süper olmuş. Allah da seni güldürsün :))

fevkalade olağan dedi ki...

teşşürler aslı.. yeter ki sen beğen.. ben yine yazarım ki..

enteldantel dedi ki...

Bilo o değil de sınavda yerine adam soksan mesela, o da mı olmuyor? Yakalanırsan da hoca durur mu, hemen yapıştırmış cevabı mesela. Ben sana güveniyorum. Önümüzde 1 ay var. İlla bi teknik bulucaz bak. Bunu düşün.

fevkalade olağan dedi ki...

sınava girmek iş değil de.. asıl sınavdan sonrasını iteleyecek birini bulabilirsek o vakit hakketten yırrtık abicim olucak.. bence bu bi ay buna yoğunlaşalım..

Adsız dedi ki...

şahane tespitler, takdirle karşılıyor keline kafasına atacağım şaplağı kin ve nefretle dolduruyorum, sayende... :p

fevkalade olağan dedi ki...

eyvallah sersang.. gözümsün.. benim için de vur keltoşun kafasına.. çıplak göte şaplak atarmışcasına bi coşkuyla.. yılmadan ve ilelebet..

la saat ilerleyince hffiften bi melon şapka modu oluyo bende.. cümleler falan devrilmeye başlıyo..

kaba şimşek dedi ki...

büyür

fevkalade olağan dedi ki...

büyürdüğün entriyi kah gülerek.. kah hüzünlenerek.. kah atlayarak okudum.. çok uzundu lan.. ama çogsel yazmışsın.. yüreğine sağlık..

kaba şimşek dedi ki...

lanet olası bi edebiyat yeteneğim var evet. ama atlaman hiç hoş değil. çünkü satır aralarına sıkışmış nice güzellikleri kaçırıyorsun öyle dostum. ben senin yazının başlığını okudum bu arada lsdkfjlsdkjflsdkjflsdkjflksdjflsdjkfldskjfls

fevkalade olağan dedi ki...

o lanet olası.. o şerrefsiz.. o amınakodumun edebiyat yeteneğini çok takdir ettiğimi bilmeni isterim biladerim.. yıldızın parlasın..

kaba şimşek dedi ki...

da, işte, keşke bunları bir dişiden duysaydım :((

Selamon dedi ki...

Small men under red father değil de, socialist men under red flag daha çok hoşuma gidiyor benim. Sosyalizmin kafasına daha uygun hem. Bir de bu Tembel Şirin'in "tembellik hakkı" ile özdeşleştirilmesi durumu var, o da ilginç bir anektod. Şey ettirivereyim dedim.