Pazartesi, Haziran 22

mersin istikametinden gelip tersi istikamete gitmek..


kalabalıklar içinde sersefil olmaktan zerre hazzetmeyen.. hazzetmek ne kelime.. adeta tiskinen ben deniz ve yandaşlarımın yakın geçmişe değin iştigal etmekle iftihar ettikleri işti..

misal.. bir bayram öncesi mecburi istikamet olaraktan istanbuldan bursaya gitmek gerekmektedir.. ömümüzde iki alternatif vardır.. eski hisar topçular feribotu.. ya da izmit körfezini dolaşmak.. yoğunluğun hangisinde daha fazla olacağını saptamak adına diğerleri gibi düşünmeklik lazım gelir.. çoğunlukla `yurdum insanı` gibi iğrenç bi tanımlıkla işaret edilen bu kalabalık hangisini tercih eder.. hedef grup üzerinde yıllar süren gezi ve gözlem çalışmaları neticesinde elde edilmiş veriler masaya yatırılır.. sosyoloji olsun psikoloji olsun toplum mühendisliği olsun elde olan bütün imkanlar kullanılır ve bir sonuca varılır.. çoğunluk feribotu tercih edecektir.. öyleyse ben ne yapmalıyımdır.. körfezi dolaşmalıyımdır.. ha bu isabetli bi karar mıdır.. işte işin bu kısmı bir miktar nemli.. zira hangisi seçilirse seçilsin gilimeyen yolun ahvali genellikle bilinmez.. mevzu gönül rahatlığıyla `the road not taken `a bağlanır..

bugünlerde benzer bir poroplemle karşı karşıya bulunmaktayım.. 329. dönem yedek subaylık sınavı 1-2-3 ağustos tarihlerinde yapılacak.. üçünden birinde bu sınava girmem gerekiyor.. ama hangisinde.. tabi ki diğerlerinin en az tercih ettiği.. en tenha günde.. şimdi bakalım.. hele ki mevzu askerlik olduğunda insanların nerden baksan yüzde ellisinden fazlası "aman ağbi ilk günü gidelim.. sakata gelmeyeim.." diyeceklerdir.. geri kalanın da yarısından fazlası umursamaz tabiatlı gevşek heriflerden müteşekkil bi grup olacaktır.. yani son gün giderler.. demek ki en sakin ve de tenha olması olası gün ikinci gün..

buraya kadar tamamız.. lakin gün geçmiyor ki bir zurna daha zart demesin.. peki ya.. `diğerleri de benim gibi düşünürse`.. işte bu soru yok mu bu soru.. bu soru bütün teoriyi sikip atıyor aferdisiniz.. askere gidecem ya.. ağzım bi miktar bozuldu.. lütfen bu intibak hallerimi anlayışla karşılayın ulan.. neyse o soruya dönelim..

diğerleri de benim gibi düşünürse.. işte o zaman fena.. çok fena.. herkesler ve ben ikinci gün gideriz.. birinci ve ikinci günler kimse gitmez.. e peki napıcaz o zaman.. birinci ya da üçüncü gün gitmeli.. ama dur dur.. ya diğerleri de benim gibi düşünür ve birinci gün giderse.. o zaman yine ikinci gün.. yok yok.. ya diğerleri dee... öeaah.. kısır döngü lan bu..

olanca hesap kitap içten pazarlık.. hepsi ve daha fazlası boşa gideceği gibi çekilecek çile de cabası..

sonuçlamak gerekirse.. bu türden planların pek bi işe yaradığı vaki değildir.. boşuna yapmayın böle şeyler.. yazı tura atın.. çöp çekin.. daha iyi..

8 yorum:

yesari dedi ki...

bir yazı bir cümleyle ancak bu şekilde alaşağı edilebilir...tüm yazıyı boşuna okumuş olmanın hüznüyle ayrılıyorum bu diyardan...

fevkalade olağan dedi ki...

ya o cümle olmasaydı.. ya yannış bi kanaatle ayrılmış olsaydın.. daha fena değil miydi.. yok bilader.. bu insanlara yaranılmaz.. doğruyu söylemiyceksin.. dokuz köyden afaroz edilmektense vericeksin asparagası.. vericeksin dezenformasyonu.. o zaman senden iyisi yok..

Adsız dedi ki...

tecrübeyle sabittir 3. gün :p
ancak şunu da söylemek gerekir ki kısa dönem askerliğin uzayacağına dair asparagaslar yüzünden ağustos celbine rağbet fazla oldu ve şimdiden kotalar doldu taştı. işbu sebeple (hastasıyım böyle bürokratik kelimelerin) hergün dolu olacaktır!
çöp çek sen, boşver!

fevkalade olağan dedi ki...

aslına bakarsan.. bu kadar laf ettim ama.. şayet kendimi biraz tanıyosam.. ilk günü kesin gitmem.. ikinci günü gitmeye niyetlenirim ama gitmem.. üçüncü gün de giderim ve keşke birinci ya da ikinci günü gelseymişsim yeaa.. derim..

enteldantel dedi ki...

Bence hiç gitme bilom. Bi de öylelisini dene bakalım. Hem bunu deneyen hiç kimse olmayacaktır tahminimce, rahat rahat gitmezsin ne güzel.

fevkalade olağan dedi ki...

hiç bir yanım kalk git demiyorken.. ve de her yanım bok yeme otur diyorken.. bu teklifin öle bi sıcak geldi.. öle bi ruhumu okşadı ki anlatamam.. söle lilom söle.. yalan da olsa söle.. ütopik bile olsa söle.. hoşuma gidiyor ulan..

Selamon dedi ki...

Asker gidecek geri gelecek filan .

fevkalade olağan dedi ki...

bir gün gelecek.. bir gün kalacak.. ve de tabii ki.. askerin kıralı blogger dan çıkar..