Pazar, Kasım 22

gerçek kesit..


simitçisi olsun mısırcısı olsun şıracısı macuncusu pamuk helvacısı olsun.. bütün seyyar satıcılar arasında kestanecilerin ayrı bir yeri vardı.. onları kar amaçlı işletmeler olarak değil de hayır işi yapan güzide insanlar olarak görmeyi tercih ediyordu.. kışın soğuğunda cepten ele.. oradan kalbe.. kalpten yüze ulaşan sımsıcak bir gülümsemenin emekçileriydi kestaneciler..

lüküs lambasıyla aydınlatılmış tezgahında tam da kendisinden beklenen yavaşlıkta sergilediği umursamazlığıyla ateşin üstündeki kestaneleri çevirmekte olan kestaneciye yaklaştı.. tabeladaki 150 gr 5 tl yazısını okuduktan sonra "iki yüz gramını beş liraya verir misin.." dedi.. kestaneci hiç cevap vermeden kese kağıdını açtı.. ateşin üstündeki kestanelerden seçtiklerini içine doldurmaya başladı.. kesekağıdını tarttı.. verdi.. parasını aldı.. tek kelime etmedi..

kurumsallaşmış satıcılardan alışveriş yaparken fiyata razı olmak durumunda olduğu için olsa gerek pazarlık yapmayı pek sevmezdi.. aslında hiç sevmezdi.. gücünün küçük esnafa yetiyor olması onun için delikanlılığa sürülecek bir tutam boktan ibaretti.. kestanecinin sessiz kabullenişi kendisini suçlu hissetmesine sebep oldu.. fazladan üç tane kestane için düştüğü duruma içerledi.. nerdeyse pişman oluyordu ki kesekağıdının pek de sıcak olmadığını farketti.. içinden aldığı bir kestaneyi soyup ağzına attı.. kestane çiğdi.. kestaneci de şerefsiz..

9 yorum:

Aslı dedi ki...

kestanecinin intikamı :)

fevkalade olağan dedi ki...

intikam soğuk yenen çiğ kestaneymiş..

Adsız dedi ki...

kestanecinin çiğ kestaneleri varsa kestane sevenlerin allahı var...

Edward Ander dedi ki...

ahahah!! çok sevdim bunu. vallaha mükkemmel tespit! tebrik ederim.. =)))

.../JiLeT/... dedi ki...

haci icim acidi desem...

potatiumk dedi ki...

kestaneci sarhoşum bu geceee

fevkalade olağan dedi ki...

adsız.. ne güze dedin la onu.. allahına kurban..

edvırıt.. pazarlık yapmayla ilgili olan diyosun di mi.. her ne kadar uygulamıyosam da sevdiğim aydığım bi toğoridir.. ama işte ülkenin koncüktürel şartları ve jeotermal konumu bu toğrinin hayata geçirilmesi çin elverişl değil.. diğer bi deyişle.. esnaf küçük müçük ama pazarlık yapmayanı sikiyolar bilader..

cilet.. acımız büyük.. dostlar saolsun..

pota.. sen kestaneciye seslenmişsin.. ben cevap vermesem de olur.. konuşun siz aranızda işte..

kaba şimşek dedi ki...

ee kimse kestane çizmeklen alakalı espiri yapmıycak mı? du ben enteli çağırayım :/

Adsız dedi ki...

kestanecinin sessizliginden suphelenmistim ama yok demistim yapmaz demistim .kor limoncu tutusun kendisini dilerim.ama sende doneydin geri ataydin suratina kestaneleri kestaneler yetmedi sira bize mi cizik atmaya geldi lavuk diyeydin .arayaydin hakkini .