Salı, Haziran 29

hıyargiller..

ilmi nebatat ile iştigal edenler bilir.. aslında çarşı pazar gezen ve zerzevatla beslenen her zevat da bilir.. bitkiler alemi kendi içinde bir takım familyalara ayrılmış ve bir çeşit kutuplaşma zuhur etmiştir.. bazıları aşiret gibidir bu familyaların.. misal..

baklagiller..
fasulye.. bezelye.. bezelyenin iricesi araka.. nohut.. bakla.. barbunya.. börülce karnıkara ve adını burada zikredemediğim niceleri.. bu şefersizler acaip provokatör karakterlidir.. insanı gaza getirmekte üstlerine yoktur.. sindirim sistemine bir azot bombası gibi düşer ve vücut ikliminin kimyasını alt üst ederler.. kuruluş ve yönetim bakımından tam bir aşirettir.. ailenin en büyük üyesi olan baklanın koyduğu tarla kanunları geçerlidir.. bu yüzden de aşiretin adı baklagillerdir..

turunçgiller..
mandalina.. portakal.. limon.. greyfurt.. turunç bu familyanın üyeleridir.. dört mevsim şort tişort gezen bu zibidilerde pek bi sıcak meraklısıdır.. iki soğuk görseler gripten kırılır cıtkırıldım tombalaklar.. lakayt görünümlerine rağmen askeri düzen gibi hemen hepsi tek tip giyinir.. rütbesine göre sarıdan turuncuya hiyerarşik bi zincirin irili ufaklı halkalarıdır her biri..

turpgiller..
böle bi familyanın var olduğunu belki de ilk kez benden duyuyosunuz.. neden.. çünkü bu arkadaşlar nebatat aleminin yer altı dünyasını yöneten bi mafyanın üyeleridir.. öle pek göz önünde değillerdir.. saman altından su yürütürler.. varlıklarını kimseye belli etmezler.. önde gelenleri turp.. şalgam.. havuç ve pancardır.. grubun en iri üyesi olan pancar görünümünün aksine şeker gibi bir arkadaştır.. tanısnaız eminim siz de çok seversiniz..

hıyargiller..
evet gene apıştınız.. ama bu kez haklısınız.. böyle bi familya yok.. yok ama neden yok.. bi sorun bakalım.. aslında gerek görünüşleri gerekse yetiştirilme tarzlarına ve aldıkları aile terbiyesine bakıldığında hıyar.. kabak.. kavun.. karpuz ve susak pek ala bir araya gelip fevkalade olağan bir tarzda kendi topluluklarını kuramazlar mı.. şu vakte kadar böyle bir familya oluşamamışsa bunun sebeplerini didiklemeli ve bir "hıyargiller olma bilinci"nin oluşması için gayret sarf edilmeli değil mi..

şahsi kanaatime göre bu arkadaşların ayrı düşmesindeki en büyük pay hıyarın olur olmadık hıyarlık etmesi ve emmeye gelmediği gibi gömmeye de bir o kadar mesafeli durmasıdır.. karpuzun büyüme hevesiyle yan gelip yatması.. kabağın çiçek sevdası.. kavunun kelek yapması ve susağın ağzının bozuk olması da buna eklenince haliyle işin boku çıkmıştır.. hal böyle olunca diğer bitkilerin aksine bu tohumuna yandıklarım daha doğru düzgün bir isim altında bile toplanamamışlar.. ne bir meslek grupları ne de bir sendikaları olmuştur.. yazık ve de günah değil midir.. onların da canı can değil midir.. ey ara sıra da olsa hıyarlık deneyimi yaşamış insanlar.. sorarım size.. bu yazıyı sonuna kadar okumuş olmak da çeşit hıyarlık değil midir.. hemen bilinçlenin taam mı..

6 yorum:

seyyarat dedi ki...

Atlayarak okudum ben. Hıyarlıktan yırttığımı düşünüyorum. Yine saat farkı sebebiyle ilk yorumu yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çok eğlenceli.

sutlukahve dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
sutlukahve dedi ki...

olağanüstü hıyarlar. böyle bir dernek adı altında toplanırız bence ve sen de başkan olabilirsin. ahuahuahua. hayvanlara ne zaman değinecen? (gene bir harf eksik çıktı iyi mi?)

"leb" demeden... dedi ki...

bunun hayvanlı versiyonunu da rica ediyorum...

kuşgiller (aklı fikri kuşlarında olanlar)

öküzgiller ( maço olucam diye kabalık tahtında oturanlar)

aslangiller (öyle esip gürleyenler. ama sıfır icraat olanlar)

finogiller (kız kaçıcak diye fino gibi pıtır pıtır takip edenler)

vs

dur la... konu süpermiş. ben yazıyım bunları :)P

fevkalade olağan dedi ki...

zeyyal.. sırf ilk sen yorum yapabil maksadıyla herkesi uyutup öyle yazıyorum bunları..

zütlü.. ne değinicem hayvanlara yeaa.. hiç de işim olmaz.. söyle onlara önce insan olsunlar insan..

leb.. sipariş usulü çalışmıyorum cicim.. hem bak sen kendin başına çözmüşün olayı.. hadi yaz da okuyalım..

sutlukahve dedi ki...

hayvansın ya ondan değinmek işine gelmiyor değil mi? kendini hangi sınıfa sokacağını bilmediğin gibi aslında kategori ve katakulli edilmek de istemiyorsun ki haklı olabilirsin.